Covid Sonrası İş Yerleri Bilinçliliği Konusunda Edinilen Altı Kişilik Özelliği

Pek çok çalışanın ofislerine dönmesi ile COVID-19’un yayılmasını önlemek ve çalışan sağlığını korumak yöneticiler açısından en önemli önceliktir. Gelişmiş temizlik ve sosyal mesafe politikaları gibi girişimler bir zorunluluk olsa da, iş yeri için en büyük tehdit güvenlik bilincine sahip personel işe alan yöneticiler tarafından bu durumun gözden kaçırılmasıdır.

Adayları güvenlik bilincine sahip davranışın çeşitli bileşenlerine göre puanlayan Hogan Güvenlik Raporu, işe alım yapan kişilerin yeni adaylarda aramaları gereken altı adet kişilik özelliği belirledi.

Uyumluluk

Uyumluluk ölçeği, adayların kurallara ve yönergelere sergilediği uyumu gösterge olarak değerlendirir. Burada yüksek puan alanlar, kuralları zahmetsizce izler ve yönetim tarafından belirlenen talimatlara sıkı sıkıya bağlı kalır. COVID sonrası iş yerlerinde, sağlık ve güvenlik politikalarına saygı duyan ekip üyelerine sahip olmak önemlidir. Uyumlu bireyler, kendi sağlıklarını ve ekiplerinin sağlığını korumak için talimatları yakından takip ederek ekibe güvenilir ve düşünceli destekte bulunurlar.

Kuvvet

İnsanlar baskı altında bulunduklarında hata yapıyor. Sosyal mesafe gibi koruyucu önlemler, iş yerlerinde karşılaşılan yeni kavramlar olması nedeniyle çalışanların stres altında olsa bile dikkatli olması ve güvenlik standartlarını sürdürmesi gerekiyor. Sağlık ve güvenlik söz konusu olduğunda, yüzeyleri silmeyi unutmak gibi küçük aksilikler bile başkaları üzerinde muazzam bir etki bırakabiliyor. Bu ölçekten yüksek puan elde edenler, baskı altında istikrarını sürdürür ve sakin kalmasının yanında, sağlık ve güvenlikten ödün vermeden stresli durumlarla baş edebilirler.

Dengeli

Dengeli olma ölçeği, bir bireyin sakin kalmaları gereken ve olumsuz durumlarda mantıklı olma yeteneklerini ölçüyor. Bu ölçekten yüksek puan alanlar öfkelerini iyi yönetebilirler, otokontrolünü kaybetme konusunda sorun yaşamazlar ve bireylerin hata yapma olasılıkları oldukça düşüktür. El yıkama ve yüz maskesi takma gibi alınan yeni sağlık ve güvenlik önlemleri, bazı mesleklerde engel oluşturarak günlük aktivitelerde çalışanları zor durumlara sokabilir. Hayal kırıklığına uğramadan ve dikkatsizliğe kapılmadan küçük “sıkıntılarla” sakince başa çıkmak için donanımlı kişileri işe almak önemlidir.

Tetikte olmak

Bu ölçek, adaylarda güvenlik bilincine sahip davranışın sağlam bir öngörücüsüdür. Bu kişiler, odaklanmış çalışanlar olması nedeniyle dikkatleri çevresindekiler tarafından kolay bir şekilde dağılmaz. Ayrıntılara özen gösteren bireylerin ekibini riske atan hatalar yapma olasılığı daha düşüktür. Bu sebeple COVID sonrası iş yerleri daha değerli hale gelir.

Temkinli olmak

Temkinli olma ölçeği bireylerin risk alma eğilimlerini ölçer. Bu ölçekten yüksek puan alanlar, riskli kararlar vermeden önce seçeneklerini durdurup değerlendirdiklerinden emin hale gelirler. Artık insanlar COVID-19’un yayılma riskini azaltmak için el sıkışmak gibi günlük aktiviteler ve etkileşimler hakkında iki kez düşünmeye her zamankinden daha fazla teşvik ediliyor. Yöneticiler eylemlerinin ekipleri nasıl etkilediği konusunda iki kez düşünen temkinli ve düşünceli adayları işe alarak ekiplerine büyük fayda sağlayacaklar.

Eğitilebilir olmak

İnsanlar büyük bir değişiklikle karşı karşıya kaldıklarında hata yaparlar ki bu çok önemli bir konudur. COVID sonrası işletmeler yeniden açıldığında çalışanlar için pek çok yeni zorluk ortaya çıkacak. Bu konuyla ilgili eğitimler alınması gerecektir. Eğitilebilir adaylar geri bildirime oldukça açıktır ve koçlar tarafından yeni girişim konusunda kolayca yetiştirilebilir. Öğrenmekten zevk alan, hatalarını düzeltmeye ve tavsiye almaya istekli ekip üyelerine sahip olmak geleceği düşünen liderler için bir değer olacaktır. Eğitilebilir adaylar, bu yeni çalışma yaklaşımından en iyi şekilde yararlanacak, ekibe olumlu ve canlandırıcı bir katkı sunacaktır.

Hogan CEO’su Scott Gregory; “Güven vermeyen çalışan davranışlarının işletmeler üzerinde birçok olumsuz etkisi olabilir, onlara büyük mali zararlar verebilir ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliğini de riske atabilir” dedi. Gregory; “Bu, özellikle iş sağlığı ve güvenliğinin hem çalışanlar hem de iş liderleri için büyük bir endişe kaynağı olduğu COVID sonrası bir iş ortamında belirgindir. İşletmenizin ve genel halkın sağlığı söz konusu olduğunda, kendilerinin, iş arkadaşlarının ve müşterilerinin güvenliğine özen gösterecek çalışanları işe almanızı ve onlara koçluk yapmanızı sağlamanın zamanı geldi. Bunun anahtarı kişilikte yatıyor” dedi.